Studánka Tatarka

Studánka Tatarka

Studánka Tatarka je ideálním místem pro víkendové výlety s rodinou či přáteli. Její historie sahá až do 17. století a jedná se tak o jedno z nejstarších míst ve Slavičíně.

Slavičínští historikové se domnívají, že studánku využívali jako zdroj pitné vody již staří Slované v období Velké Moravy. Jisté je, že v 17. století zde během období turecko-tatarských vpádů tábořilo několik tisíc nájezdníků. Jejich násilný průnik na území Moravy Vlárským průsmykem byl spojen s těžkým drancováním spousty měst a vesnic, Slavičín nevyjímaje. Po tomto plenění zůstala oblast jihovýchodní Moravy zcela pustá a její následná kolonizace byla problematická. Název studánky je od těchto nájezdníků odvozen.

Kde ji najdete?

Studánku Tatarka najdete v lesích na lipovské straně Slavičína, kde je skryta ve vysoké bučině. Dojdete k ní po turistické stezce, která je navázaná na cyklostezku vedoucí kolem Pivečkova lesoparku do Nevšové. Na nevšovské straně je další studánka nazvaná Kubince, což je současně pramen Nevšovky. Mezi těmito studánkami se nachází významná archeologická lokalita s mnoha slovanskými mohylami.

Vytvořeno 3.11.2009 20:16:12 - aktualizováno 4.10.2010 10:27:22 | přečteno 6843x | Marie Rumplíková
load