KINO SOKOLOVNA SLAVIČÍN - NEDĚLE 4. FILMOVÝ KLUB 20,00 HODIN - ALOIS NEBEL

Alois Nebel 7

Animovaný / Drama Česko / Německo, 2011, 84 min Režie: Tomáš Luňák Hudba: Petr Kružík Hrají: Miroslav Krobot, Karel Roden, Václav Neužil ml., Tereza Voříšková, Marie ALOIS NEBEL Ludvíková, Leoš Noha, Alois Švehlík, Ondřej Malý, Ján Sedal, Ivan Trojan, Klára Melíšková, Simona Babčáková Vstupné: členové FK 20 + 1 Kč, ostatní 70 + 1 Kč Do 12 let nevhodný

Alois Nebel

Alois Nebel 9 

Animovaný / Drama/  Česko / Německo, 2011, 84 min

Režie: Tomáš Luňák

Hudba: Petr Kružík

Hrají: Miroslav Krobot, Karel Roden, Václav Neužil ml., Tereza Voříšková, Marie Ludvíková, Leoš Noha, Alois Švehlík, Ondřej Malý, Ján Sedal, Ivan Trojan, Klára Melíšková, Simona Babčáková, Jan Vondráček, Jiří Štrébl, Miloslav Maršálek, Jan Nebeský, Lenka Zogatová, Tobiáš Jirous, Jan Holík, Marek Pospíchal, Martin Myšička, Thomas Zielinski, Karel Zima, Marek Daniel, David Švehlík Miroslav Krobot, Karel Roden, Václav Neužil ml., Tereza Voříšková, Marie Ludvíková, Leoš Noha, Alois Švehlík, Ondřej Malý, Ján Sedal, Ivan Trojan, Klára Melíšková, Simona Babčáková, Jan Vondráček, Jiří Štrébl, Miloslav Maršálek, Jan Nebeský, Lenka Zogatová, Tobiáš Jirous, Jan Holík, Marek Pospíchal, Martin Myšička,

Příběh filmu začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde slouží jako výpravčí Alois Nebel (Miroslav Krobot). Nebel je tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha. Nejčastěji se mu v ní zjevuje Dorothe (Tereza Voříšková), oběť násilného odsunu Němců po 2. světové válce. Šedivé dny na nádraží v Bílém Potoce na sklonku socialismu líně plynou, výhybkář Wachek (Leoš Noha) společně se svým otcem (Alois Švehlík) kšeftují s důstojníky sovětské armády. Poklidnou atmosféru naruší jednoho dne Němý (Karel Roden), který překročí hranice se sekyrou v ruce, aby pomstil svoji matku. Halucinace nakonec Nebela přivedou do blázince a přijde o místo výpravčího. Vydá se do Prahy hledat jinou práci u dráhy a na Hlavním nádraží najde svou životní lásku, toaletářku Květu (Marie Ludvíková). Nebel se rozhodne vrátit zpátky do hor, aby se znovu setkal s Němým a souboj s temnými stíny minulosti dovedl do konce. (oficiální text distributora)

oooo O oooo

Alois Nebel – 75 %

Karolína Černá  26.9.2011

Do našich kin se dostává zajímavý film, který si určitě najde své příznivce. Unikátní zpracování hraného filmu s využitím technologie rotoskopie dodává dílu jednotné výtvarné ladění, které dokáže zaujmout diváka především svou vizuální stránkou a uceleným dojmem.

Film nechává velký prostor pro divákovu fantazii a to může vyhovovat těm divákům, kteří očekávají od filmu prožitek a dokážou ocenit originalitu zpracování i zajímavé náměty k přemýšlení. Pro diváky milující přímočaré příběhy s akčním potenciálem, bude film obtížně stravitelným soustem. Ale je docela možné, že si je film získá svou stylovou ponurostí.

Základní dějová linie se týká Aloise Nebela (Miroslav Krobot) a druhá dějová linka je zaměřena na postavu Němého (Karel Roden). Obě dějové linky se protínají, postavy se setkávají, ale v podstatě jde každá svou cestou. Nebel i Němý v sobě mají uložené tajemství a svým způsobem si rozumí.

Výpravčí Alois Nebel je podivínský samotář, který žije a pracuje na Malém nádraží Bílý Potok. Jeho život určují každodenní vlakové spoje: Alois Nebel má hlavu plnou zamlžených vzpomínek na události kolem odsunu Němců a osud Dorotky (Tereza Voříšková) v roce 1945. Zločiny se špatně zapomínají a Aloise dovede trápení s „mlhou“ až do blázince. Tady se setkává s Němým, který prodělává tvrdou terapii. Po propuštění z blázince si Alois musí nalézt novou práci a bydlení, a proto se vydává do Prahy. Na Hlavním nádraží se setkává s rázovitými figurkami a Květou (Marie Ludvíková), která je stejně osamocená a dokáže pochopit Nebelovu uzavřenou povahu. Oba se opět setkají v malém nádražním domku jesenické dráhy.

Příběh Aloise Nebela není nijak komplikovaný a na první pohled se zdá, že jeho životní příběh je fádní. Postava Aloise Nebela však v sobě má zvláštní tajemství, které se postupně před divákem odkrývá, propojují se souvislosti současného děje s minulostí.

Autoři scénáře vycházeli z komiksové trilogie Bílý Potok, Hlavní nádraží a Zlaté Hory. Ve filmu se ostatně velice málo mluví a dialogy jsou napsány velice úsporně. Možná až moc! Hodně to připomíná komiksovou předlohu. Krátké a strohé dialogy tak výrazně omezují možnosti herců, což je s ohledem na kvalitní obsazení škoda. Úspornost ve slovním projevu je však pro celý film charakteristická a divák je nucený se víc soustředit na pochopení příběhu jen pochopení jednotlivých obrazů. To ale může být výhodou při zahraniční projekci s titulky.

Výrazněji se ve filmu pracuje s hudebním doprovodem, který scény působivě dotváří. Ta tady je jako autor písní podepsán Jaromír 99 z kapely Prissnitz.

Obrazová stránka je ve filmu dominantní a působivá. Až magicky vyznívají příjezdy parních vláčků s měnícím se prosvětlením obrazu. Dobře vyznívají i akční scény v lese při honičce Němého nebo při putování Květy za deště. Rotoskopie tomuto filmu v černobílé verzi přesně vyhovuje.

Při zpracování hrané verze filmu rotoskopií nebylo možné převádět veškerou mimiku herců, a to ovlivnilo černobílý plošný výraz obličeje hlavních hrdinů i při detailních záběrech. Přesto divák vnímá herecké výkony jako věrohodné a silné.

Působivé jsou tak záběry z psychiatrické léčebny, kdy prostředí blázince potlačilo v pacientech chuť do života a shrbené postavy pohybující se bez zájmu vytváří černobílý depresivní obraz.

Doporučuji divákům se na film podívat. Unikátní technologie totiž tomuto příběhu svědčí.

Tvořilo se v reálu a herci natočili základní situace v normálních podmínkách natáčení v interiéru nebo v exteriérech. Až při animaci se dotvářelo nebo zvýraznilo pozadí. Natáčelo se 35 dnů a animace trvala 22 měsíců.

Alois Nebel je film zajímavý nejen pro svou technologii zpracování, ale také na neotřelý pohled na příběh jednoho obyčejného železničáře Aloise Nebela.

Film měl rozpočet 80 milionů korun. Natáčelo se 35 dnů a animace trvala 22 měsíců

oooo O oooo

trailer

http://www.csfd.cz/film/242734-alois-nebel/videa/ 

Alois Nebel

Alois Nebel 16

Alois Nebel 16

 
Alois Nebel 5

Alois Nebel 5

 
Alois Nebel 4

Alois Nebel 4

 
Alois Nebel 1

Alois Nebel 1

 
Alois Nebel 7

Alois Nebel 7

 
Alois Nebel 6

Alois Nebel 6

 
Alois Nebel 9

Alois Nebel 9

 
Alois Nebel 8

Alois Nebel 8

 
Alois Nebel 2

Alois Nebel 2

 
Alois Nebel 3

Alois Nebel 3

 
Alois Nebel 10

Alois Nebel 10

 
Alois Nebel 12

Alois Nebel 12

 
Alois Nebel 11

Alois Nebel 11

 
Alois Nebel 13

Alois Nebel 13

 
Alois Nebel 15

Alois Nebel 15

 
Alois Nebel 14

Alois Nebel 14

 
 
Vytvořeno 24.11.2011 22:52:44 - aktualizováno 24.11.2011 23:01:34 | přečteno 2054x | kino
load