TVŮRCE OBOU FILMŮ - PARK CHAN-WOOK

Park Chan wook  1

 nar. 23.8.1963 -  Jižní Korea

Park Chan wook  2
Park Chan-wook

nar. 23.8.1963 -  Jižní Korea

Biografie

"V našich životech se setkáváme s dobrými i špatnými věcmi. Život je plný bolesti a neštěstí a to je to, co chci lidem ukázat."

Park patří mezi nejuznávanější jihokorejské režiséry, stejně tak jako například jeho neméně talentovaní kolegové Kim Ji-Woon nebo Kim Ki-duk. Ačkoli pocházeli z odlišných společenských poměrů, Park byl vysokoškolákem, Kim Ki-duk pracoval jako dělník v továrně, všichni si prošli složitým obdobím represí v osmdesátých letech minulého století. Zážitky z politických vražd, mučení a násilí se poté větší či menší měrou promítly do jejich nejlepších filmů.

Filmový režisér, scénárista, producent a kritik Park Chan-wook se narodil v Soulu 23. srpna 1963. Po nepřijetí na fakultu estetiky si zvolil katolickou univerzitu v Sogangu, kde nakonec absolvoval tři roky studia filozofie. V tomto období se již formovala jeho vášeň k filmům, psal kritiky, recenze, stal se členem tamního filmového klubu, ve kterém poznal svoji současnou manželku, s níž má jednu dceru.

Po absolutoriu přispíval články o filmech do novin a krátce poté se stal asistentem tehdy začínajícího režiséra a dobrého přítele, Kwank Jae-younga. Park omámen filmem začal shánět finance na svoje první dílo. V roce 1992 se mu konečně podařilo realizovat snímek MOON IS THE SUN'S DREAM. Bohužel, příběh o lidech na útěku se stal absolutním propadákem, a tak se zcela zruinovaný Park vrátil ke psaní filmových kritik. Nějakou dobu pracoval pro televizi nebo jako zaměstnanec videopůjčovny. Svého filmového snu se ale nevzdával a po pěti letech následoval jeho druhý snímek TRIO. Opět ale končil diváckým neúspěchem. Parkův čas měl teprve přijít. V této době již pracoval na scénáři příběhu o pomstě a také natočil krátkometrážní černobílý film JUDGEMENT.

Zlom v Parkově kariéře nastal v roce 2000, kdy zfilmoval povídku Parka Sang-yoona J.S.A. - JOINT SECURITY AREA odehrávající se v demilitarizované zóně mezi Severní a Jižní Koreou. Politicko-vojenské drama podané citlivou, lehce humornou formou zaznamenalo úspěch jak u laické, tak odborné veřejnosti. Definitivně se Park zapsal do povědomí jako vynikající režisér a scénárista následujícím snímkem o pomstě SYMPATHY FOR MR. VENGEANCE. Velmi syrové podání odplaty, které se původně mělo jmenovat The Broken Man tak položilo základ jeho diváky nejobdivovanější trilogii. Než dospěl k dalšímu pokračování (neplánovanému), Park mezitím ještě přispěl příběhem N.E.P.A.L (akronym Never Ending Peace And Love) do série šesti snímků pod názvem If you were me zaměřené na diskriminaci a nedodržování lidských práv. Tsuchiya Garonovo a Minegishi Nobuakiho anime se stalo předlohou v pořadí již druhého dílu s názvem OLDBOY z trilogie o pomstě, který obdržel v roce 2004 druhou nejvyšší cenu, cenu poroty na filmovém festivalu v Cannes. Není žádným tajemstvím, že se o to velmi zasloužil předseda poroty a Parkův obdivovatel Quentin Tarantino.

Téma odplaty využil také v epizodě CUT, která je součástí hororových povídek THREE EXTREMES. O rok později Park natočil strhující podívanou o ženě s typicky rudými stíny a mrazivým pohledem, která se mstí za své příkoří. Park tak snímkem SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE, který byl oceněn na filmovém festivalu v Benátkách v roce 2005 Malým zlatým lvem, dovršil originální trilogii známou jako "Vengeance trilogy".

Poté následoval vizuálně mimořádně povedený snímek I'M CYBORG, BUT THAT'S OK, který obdržel cenu Alfreda Bauera na mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně. V současné době pracuje na snímku EVIL LIVE.

Parkova tvorba je podle jeho slov nejvíce ovlivňována osobnostmi své doby jakou jsou Sofokles, Shakespeare, Kafka, Dostojevský, Balzac či Kurt Vonnegut a z filmového světa jsou to mistři jako například Alfred Hitchcock, Robert Aldrich, Ingmar Bergman nebo korejský režisér Kim Ki-young.

Při troše štěstí jsme Parka mohli vidět nejen prostřednictvím jeho filmů na plátnech kin, ale i ve vesmíru, když v polovině devadesátých let trénoval na let na vesmírnou stanici MIR. Zaplať pánbůh zůstal u filmařiny a mohl se tak i jako scénárista podílet na filmech Anarchists (2000), The Humanist (2001), A Bizarre Love Triangle (2002) nebo Sonyeon, Cheonguk-e gada (2005).

"Milionkrát jsem ležel v noci v posteli a představoval si to nejkrutější mučení. Představuji si to nejbídnější zničení lidského života. Potom mohu usnout s úsměvem na tváři. Pokud to zůstane jen v představivosti, dá se říct, že čím krutější, tím lepší a zdravější. Všem bych vám to doporučil. Doufám, že moje filmy alespoň trochu pomohou udělat vaši představivost krutější."

www.csfd.cz

oooo O oooo

Režijní filmografie

2012 Stoker

2011 Noční rybolov

2009 Žízeň

2006 Saibogujiman kwenchana

2005 Nebohá paní Pomsta

2004 Sseuri... monseuteo

2003 Old Boy

Yeoseot gaeui siseon

2002 Boksuneun naui geot

2000 Gongdong gyeongbi guyeok JSA

1999 Simpan

1997 3injo

1992 Daleun... haega kkuneun kkum

Dokumentární

2008 Cinema16: World Short Films (video film)

Park Chan-Wook

Park Chan wook  2

Park Chan wook 2

 
Park Chan wook  1

Park Chan wook 1

 
 
Vytvořeno 25.3.2012 14:38:17 | přečteno 2269x | kino
load