TVŮRCE FILMU SBOHEM, MÁ KONKUBÍNO - CHEN KAIGE

Kaige Chen 1

nar. 12.8.1952 Peking, Čína

Kaige Chen

Kaige Chen 5

Biografie

Čchen Kchaj-ke se sice narodil v Pekingu, ale jeho rodina má kořeny nedaleko města Fu-čou v provincii Fu-ťien. Jeho otec, Čchen Chuaj-aj, byl známým čínským režisérem. Od počátku 50. let až do své smrti v roce 1994, s nucenou přestávkou během probíhající kulturní revoluce, natočil přes 30 filmů. Čchen Kchaj-ke tedy pokračuje v otcových profesionálních stopách. Po skončení kulturní revoluce a znovuotevření univerzit nastoupil v roce 1978 na Pekingskou filmovou akademii na katedru režie. Studia dokončil v roce 1982.

Čchen Kchaj-keho debutovým snímkem se stala ŽLUTÁ ZEMĚ z roku 1984. Jde o jeden z prvních a zároveň ustavujících snímků tzv. Páté generace čínských filmařů (dalšími významnými představiteli této generace jsou např. Čang I-mou, Tchien Čuang-čuang a další). Podobně jako řada filmů tehdy začínajících režisérů byl realizován v periferních filmových studiích (konkrétně pod hlavičkou ateliérů prov. Kuang-si). Vznikal sice v podmínkách uvolňujících se společenských poměrů a v kontextu 80. let v Číně, přesto bylo jeho uvedení do kin ministerstvem kultury zdržováno déle než rok. V roce 1985 způsobil senzaci na festivalu v Hong Kongu a dodnes patří k nejoceňovanějším filmům moderní čínské kinematografie. Žlutá země dobře ukazuje také jeden z charakterů Čchenovy tvorby, a sice mistrnou alegorii, kterou se Čchen Kchaj-ke i v dalších filmech snaží narážet na místní specifika moderních dějin a komunistické ideologie.

V dalších filmech, jmenovitě ve VELKÉ PŘEHLÍDCE (1986) a KRÁLI DĚTÍ (1987), se podobně jako jeho současníci potřeboval vyjádřit k událostem nedávno skončené kulturní revoluce. Větší mezinárodní pozornosti se ve vlně zájmu o čínský film na počátku 90. let ale dostalo až snímkům ŽIVOT NA STRUNĚ (1991), který byl úspěšně promítán v Cannes, a především SBOHEM, MÁ KONKUBÍNO (1993). Snímek zabývající se osudy členů operní společnosti v kontextu turbulentního prostředí čínských dějin 20. století získal Čchenovi širší mezinárodní věhlas, Zlatou palmu v Cannes a také nominace na Oskara v kategoriích nejlepší kamera a nejlepší cizojazyčný film. Přelomový je tento snímek také mj. v tom, že jako jeden z prvních čínských filmů řeší v Číně dodnes tabuizované téma, a sice problematiku homosexuality.

Debut v kategorii historických velkofilmů si Čchen Kchaj-ke odbyl v závěru 90. let, kdy uvedl alegorický film CÍSAŘ A VRAH (1999). Výpravně a kostýmově dokonale vyvedený snímek divákům přibližuje závěrečnou epizodu období Válčících států, kdy stát Čchin postupně pohlcoval zbylé státy v Podnebesí a hodlal jej celé sjednotit pod svou vládu. Příběh císaře státu Čchin a nájemného vraha Ťing Kcheho je jednou z nejznámějších pasáží čínských dějin a stejné téma zpracovával o pár let později i Čang I-mou ve filmu HRDINA (2002).

Film CÍSAŘ A VRAH byl však doposud posledním výrazným úspěchem Čchen Kchaj-keho. Roku 2002 uvedl svůj dosud jediný anglicky mluvený film ZABIJ MĚ NĚŽNĚ, který zcela propadl u kritiky (viz katastrofické skóre 0 % na RottenTomatoes) a ani u diváků nezaznamenal valný úspěch. O rok později si sice spravil chuť snímkem SPOLU S TEBOU, ale nákladný epický velkofilm za 40 miliónů dolarů s českým názvem ÚPIS (2005) skončil dalším neúspěchem a finanční ztrátou.

V posledních letech se Čchen Kchaj-ke vrací zpět k tématům, kterým se již jednou věnoval. Do prostředí pekingské opery se vrátil životopisným snímkem MEJ LAN-FANG (2008) o stejnojmenném reformátorovi této umělecké formy. Do prostředí staré Číny je pak zasazen historizující film SIROTEK Z RODU ČAO (2010). V roce 2009 se Čchen Kchaj-ke také mihl před kamerami. V čínském kasovním trháku ZALOŽENÍ REPUBLIKY o občanské válce mezi Komunisty a Nacionalisty po porážce Japonska a následném založení Čínské lidové republiky zpodobnil militaristu Feng Jü-sianga.

Petr "PetrC." Čížek

Režijní filmografie

2010 Oběť

2009 Založení republiky

2008 Mei Lanfang

2007 Chacun son cinéma ou Ce petit coup au coeur quand la lumiere s'éteint et que le film commence

2005 Úpis

2002 Dalších deset minut

Spolu s tebou

Zabij mě něžně

1999 Císař a vrah

1996 Svůdný měsíc

1993 Sbohem, má konkubíno

1991 Život na struně

1987 Hai zi wang

1986 Da yue bing

1984 Qiang xing qi fei (TV film)

Kaige Chen

Kaige Chen 1

Kaige Chen 1

 
Kaige Chen 5

Kaige Chen 5

 
chen kaige 4

chen kaige 4

 
chen kaige 3

chen kaige 3

 
Kaige Chen

Kaige Chen

 
chen kaige 2

chen kaige 2

 
 
Vytvořeno 28.5.2012 21:06:28 - aktualizováno 28.5.2012 21:11:44 | přečteno 2279x | kino
load