TVŮRCE FILMŮ - MĚSTO BOHŮ - FERNANDO MEIRELLES

Fernando Meirelles 5

nar. 9.11.1955
Sao Paulo, Brazílie

Fernando Meirelles 4
Fernando Meirelles

V roce 1980 založil se svými přáteli filmové studio, které se jmenovalo Elektronic Glance. Toto studio přineslo značné obrození v brazilské televizi. O devět let později, v roce 1989, vymyslel a zrežíroval seriál pro děti Ra-Tim-Bum. Seriál měl 190 dílů a Meirelles s ním vyhrál zlatou medaili na New Yorském filmovém festivalu. Mimo této medaile i mnoho jiných ocenění.

Založil nezávislé studio O2 Filmes ve kterém točil převážně reklamy a propagační videa. Studio se stalo největším v Brazílii a během deseti let získalo řadu ocenění. Mezi ně patří i 5 lvů z Cannes nebo 9 cen za "Profesionála roku".

Svůj první celovečerní film natočil v roce 1997 který se jmenoval Menino Maluquinho. O rok později k němu natočil pokračování. V roce 2000 se spojil s režisérem Nando Olivalem a natočil film Domésticas. V přímém překladu to znamená Služky. Tento film byl vybrán do soutěže na Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu.

V roce 2002 se pustil do spolupráce s Katiou Lund a natočil celovečerní snímek Město Bohů (Cidade de Deus). Přineslo mu to nominaci na oscara za nejlepší režii.Film byl nominován na nejlepší filmovou adaptaci, nejlepší kameru a střich. Po celém světě vyhrál film přes 50 různých cen.

Moviegod – www.csfd.cz

oooo O oooo

Fernando Meirelles se už během studií architektury začal v rámci své společnosti Olhar Electronico zabývat experimentálními videosnímky. Nejprve se prosadil v televizi jako producent a režisér reklamních spotú. V roce 2002 se pň natáčení krátkého filmu Golden Gate (Paláce II) inspiroval autobiografickým románem Paula Linse Cidade de Deus. Ze spolupráce s režisérkou Kátiou Lundovou (která sbírala zkušenosti např. u filmu Central do Brasil l Hlavni nádraží) se na základě tohoto vysoce ceněného, koncentrovaného dramatu o dvou chlapcích, kteří se rozhodnou vydělat si trochu peněz prodejem drog, zrodil celovečerní projekt, spojující maximální touhu po autenticitě s vytříbeným smyslem pro vizuální experiment. Jako ctitel Tarantina a Scorseseho učinil klíčovým tématem svého filmu násilí „filtrované" na plátno prostřednictvím filmové kamery.

38. MFF Karlovy Vary

oooo O oooo

Fernando Meirelles a epidemie slepoty

13.9.2006

Režisér Fernando Meirelles si za své příští téma vybral adaptaci novely Blindness od držitele Nobelovy ceny za literaturu Jose Saramaga. Meirellesův film bude o jedné zvláštní epidemii, která postupně způsobuje slepotu u obyvatel jednoho města.

Brazilec Fernando Meirelles se díky dvěma úspěšným filmům Město bohů a Nepohodlný zařadil mezi skupinku režisérů, jejichž každý další počin bude vždy vyhlížen s nemalými nadějemi a stejně velkým očekáváním. Oba snímky, které ho celosvětově proslavily, získaly na svou stranu nejenom diváky, ale také filmové recenzenty. Pozadu nezůstala ani filmová akademie, díky níž Meirelles začíná být na oscarových ceremoniálech pomalu jako doma (Město bohů z roku 2002 získalo 4 nominace, loňský Nepohodlný taktéž a dokonce jednu proměnil ve zlatou sošku). Padesátiletý jihoamerický tvůrce si za svůj příští film vybral adaptaci jedenáct let staré novely Blindness od portugalského držitele Nobelovy ceny za literaturu Jose Saramaga.

Úspěšný brazilec tak začne příští rok v létě pendlovat mezi Sao Paulem a Torontem, což budou dvě lokace, kde se bude filmovat v rámci brazilsko-kanadské koprodukce. Filozofický thriller s pětadvacetimiliónovým rozpočtem se bude zaobírat událostmi ve městě, kde se jednoho dne začne rozmáhat zvláštní epidemie, která začne způsobovat u obyvatel onoho města nenávratnou slepotu. Toto postižení se mezi místními začne rozvíjet do takové míry, až začne hrozit absolutní zhroucení celé společnosti. Slibně znějící námět dostal na starost kanadský scenárista, režisér a také příležitostný herec **Don McKellar **(na obrázku), který byl evidentně vybrán na základě svého scénáře k filmu *2000 očima... : Poslední noc *(McKellar celý film také režíroval), což je takový malý nezávislý kanadský filmík o tom, co by kdo dělal, kdyby do konce světa zbývalo pouhých šest hodin. McKellar si v Blindness zahraje také jednu z vedlejších rolí. O dalším obsazení se zatím nic bližšího neví.

autor: Petr Trella

Fernando Meirelles

Fernando Meirelles 1

Fernando Meirelles 1

 
Fernando Meirelles 4

Fernando Meirelles 4

 
Fernando Meirelles 3

Fernando Meirelles 3

 
Fernando Meirelles 2

Fernando Meirelles 2

 
Fernando Meirelles 5

Fernando Meirelles 5

 
 
Vytvořeno 5.1.2013 16:06:21 | přečteno 2205x | kino
load