TVŮRCE FILMU HROB SVĚTLUŠEK - Isao Takahata

Isao Takahata 1

Isao Takahata -  nar. 29.10.1935 -  Mie, Japonsko

Isao Takahata

Isao Takahata 2

Isao Takahata bývá řazen mezi nejuznávanější režiséry japonského anime. Společně se svým přítelem Hayaem Miyazakim založil slavné Studio Ghibli, které už mnoho let produkuje jedny z nejočekávanějších animovaných filmů na světe. Jeho tvorba se vyznačuje velkým žánrovým i stylovým rozsahem.

Narodil se v říjnu roku 1935 v japonském městě Ujiyamada (dnešní Ise). Studoval na Tokijské univerzitě, jedné z nejprestižnějších vysokých škol v Japonsku. Ihned po získání titulu v roce 1959 vstoupil do nově založeného animačního studia Toei Douga, kde nejprve pracoval hlavně jako asistent režie na různých projektech. Takahata si na začátku své kariéry neprošel prací animátora jako velká většina režisérů anime. Po několika letech byl u společnosti Toei Douga zaměstnán Hayao Miyazaki. Mezi dvěma filmaři vzniklo přátelství na celý život.

V druhé polovině šedesátých let propukly v Toei Douga spory, které vedly k založení odborů. V čele nespokojených zaměstnanců stáli Takahata i Miyazaki. V této době režíroval Takahata svůj první film THE ADVENTURES OF HORUS, PRINCE OF THE SUN (1968). Snímek byl kvůli nelehké situaci natáčen dlouhé tři roky. Nakonec ale sklidil velké uznání a dnes je považován za jeden z největších zlomů v historii anime.

Isao Takahata i Hayao Miyazaki odešli z Toei Douga ke společnosti A-Pro, kde oba natočili několik dílů oblíbeného seriálu LUPIN III (1971). Pod režií Takahaty vznikla v této době také oblíbená pohádka PANDA KOPANDA (1972). Když Miyazakimu společnost Topcraft nabídla, aby převedl svou známou mangu na filmové plátno, jedinou Miyazakiho podmínkou bylo, že bude snímek NAUSICAÄ OF THE VALLEY OF THE WINDS (1984) produkovat Isao Takahata.

„Rozumím tomu, že si lidé myslí, že Hrob světlušek nese protiválečné poselství, ale já jsem tam vědomě žádné nedal.“

Rok 1985 byl pro Isaa Takahatu klíčovým. Společně s Miyazakim totiž založil Studio Ghibli, kde oba působí dodnes. První Takahatův snímek, jenž zde natočil, je asi jeho nejslavnějším. Nese název HROB SVĚTLUŠEK (1988) a mnohými diváky bývá označován za nejpůsobivější filmové dílo o Druhé světové válce. O tři roky později vzniklo romantické drama ONLY YESTERDAY (1991).

Následoval komicky laděný příběh o mývalech s ekologickým poselstvím POM POKO (1994), kde se objevuje mnoho odkazů na japonské tradice. V roce 1999 natočil Isao Takahata zatím svůj poslední animovaný film MY NEIGHBORS THE YAMADAS, který vtipně útočí na typické vlastnosti nejen japonských rodin. Nyní Takahata pracuje na několika projektech. Jedním z nich je například tradiční epický příběh o velké válce ve 12.století mezi japonskými klany.

„Skutečnost je pro mladé lidi příliš pomalá a depresivní, a proto sní o životě ve falešném světě. Myslím, že je to ostudné a nebezpečné. A to je hlavní důvod, proč neuznávám žánr fantasy.“

Režisérova tvorba je ovlivněna italským neorealismem, poezií francouzského básníka Jacquese Préverta a filmy francouzské nové vlny. Narozdíl od mnoha jiných anime, se v jeho snímcích neobjevuje tolik fantazijních prvků. Většina jeho filmů se dá označit za dramata z reálného prostředí. Hayao Miyazaki získal svůj typický smysl pro soucítění a odpovědnost právě od staršího Takahaty.

Lucie "Fabienne" Roušová

Isao Takahata

Isao Takahata 1

Isao Takahata 1

 
Isao Takahata 2

Isao Takahata 2

 
 
Vytvořeno 22.1.2012 17:06:21 | přečteno 2988x | kino
load