TVŮRCE FILMU - AMORES PERROS - ALEJANDRO GONZÁLEZ INÁRRITU

Alejandro González Inárritu 1

nar. 15.8.1963
Mexico City, Distrito Federal, Mexiko

Alejandro González Inárritu 2
Alejandro González Inárritu

Biografie

Alejandro González Inárritu se narodil v México City (hlavní město Mexika) v roce 1963. Inárritu začínal jako diskžokej ve věhlasné rádiové stanici WFM a v téže době studoval i filmovou tvorbu a divadlo. Od roku 1988 do 1990 složil hudbu pro šest celovečerních mexických filmů jako třeba Garra de tigre (1989). V devadesátých letech se stal nejmladším producentem v Mexican TV, kde byl zodpovědný za produkci v Mexiku nejvýznamnější televizní společnosti.

Když od televize odešel, založil vlastní společnost - Zeta Films. Začal psát a natáčet televizní reklamy pro mexickou televizi (některé z nich mohly být k vidění v jeho prvním snímku - Amores Perros ( 2000) ). Nicméně točení těchto reklamních spotů byl v podstatě jen nácvik pro jeho budoucí filmy. Ve stejné době pokračoval ve studiu filmové tvorby v Maine (nejsevernější stát USA na východním pobřeží Severní Ameriky) a v Los Angeles pod vedením polského režiséra Ludwika Margulese. Svůj první krátkometrážní snímek Detrás del dinero natočil v roce 1995 pro mexickou televizi.

Hledajíc dobré příběhy, pročetl mnoho scénářů a až jednoho dne se potkal s Guillermo Arriaga. Společně plánovali natočit 11 krátkých příběhů zachycující všechny tváře Mexico City. Po třech letech a 36 konceptech se dostali pouze ke třem příběhům, které pak podrobně rozepsali. Tento film - Anores Perros (Láska je kurva) si odnesl z filmového festivalu v Cannes (2000) cenu za nejlepší film a sklidil obrovský celosvětový úspěch. Také byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film.

V roce 2001 natočil kratičký snímek Powder Keg ze série Hire ve kterém si zahráli Clive Owen či Stellan Skarsgard.

V roce 2002 se González Inárritu podílel na natočení snímku 11'09''01 - September 11 (2002), filmu o vlivu teroristického útoku z 11. září.

Úspěch těchto snímků mu otevřel dveře Hollywoodu. Jeho dalším filmem, ke kterému napsal i scénář bylo 21 gramů z roku 2003. Snímek byl natočen v angličtině, v hlavních rolích účinkovali Sean Penn, Benicio Del Toro a Naomi Watts, kteří za něj získali nominaci na cenu Akademie.

Jeho nejnovější snímek Babel (2006) by měl být jakýmsi pomyslným zakončením trilogie Amores perros a 21 Gramů.

Za zmínku stojí i jeho přezdívka - El Negro.

Petr "J3dla" Jedlička

Režijní filmografie

2010 Biutiful

2007 Chacun son cinéma ou Ce petit coup au coeur quand la lumiere s'éteint et que le film commence

2006 Babel

2003 21 gramů

2002 11'09''01

2001 Hire: Powder Keg, The

2000 Amores perros - Láska je kurva

1996 Timbre, El

1995 Detrás del dinero (TV film)

www-csfd.cz

oooo O oooo

Životopis (biografie) / Informace:

Alejandro González Inárritu se narodil 15.8. 1963 v México City.

Začínal jako disžokej v rádiu WFM .Při práci v rádiu studoval filmovou tvorbu a divadlo.Dále pak složil pro několik celovečerních mexických filmů hudbu a to v letech 1988 - 1990.Také se v této době stal nejmladším producentem na Mexican TV.Jenže netrvalo dlouho a z televize odešel.Založil si vlastní společnost ZETA Films.Zde se zabýval pouze reklamními spoty , které později využil ve filmu Anores Perros ( Láska je kurva ).Za tento film získal na filmovém festivalu v Cannes 2000 cenu za nejlepší film a též sklidil obrovský celosvětový úspěch.Film byl dokonce nominovaný na Oscara a to v kategorii nejlepší cizojazyčný film.

Svůj první krátkometrážní snímek Detrás Del Dinero natočil v roce 1995 pro mexickou televizi.

Jeho dalšími slavnými snímky jsou například film 11.záři 2002 , kdy se podílel na natáčení.A nemohu ani opomenout film 21 gramů ke kterému dokonce napsal i scénář.

Jeho nejnovějším filmem je Babel 2006.Získal Oscara za hudbu a 6 dalších nominací.

Autor: smíšek

oooo O oooo

Životopis (biografie) / Informace:

je synem zkrachovalého bankéře, který se znovu vypracoval jako obchodník. Po maturitě pracoval na nákladní lodi a rok strávil toulkami po Evropě. Studoval sdělovací prostředky na Iberoamerické univerzitě v rodném městě. Získal místo diskžokeje v rozhlasové stanici WFM a v roce 1988 se stal jejím ředitelem. Od poloviny 80. let skládal filmovou hudbu a studoval u divadelního a filmového režiséra polského původu Ludwika Margulese. Další zkušenosti načerpal v losangeleském studiu Judith Westonové. Uplatnil se jako scenárista a později i režisér reklamních spotů v rámci vlastní společnosti Zeta Films. Se spisovatelem a scenáristou Guillermem Arriagou vytvořili povídkové psychologické drama o lidských osudech, spojených autonehodou, Amores perros – Láska je kurva. Mnoha cenami ověnčený snímek (mj. Velká cena Týdne kritiky a Cena mladých tvůrců na MFF v Cannes; Cena NBR, Cena BAFTA, nominace na Oscara, na Zlatý glóbus a na Independent Spirit Award za zahraniční film; jedenáct výročních mexických cen Ariel) byl prvním v tzv. trilogii smrti. Další dva filmy 21 gramů (oceněný především za herecké výkony Seana Penna, Naomi Wattsové a Benicia Del Tora) a Babel (mj. Cena za režii a Cena ekumenické poroty na MFF v Cannes; Zlatý glóbus za nejlepší film-drama; nominace na Oscara a na Cenu BAFTA za nejlepší film a režii) vznikly stejnou metodou propojování zdánlivě nesouvisejících příběhů, ale byly natočeny ve Spojených státech. Jejich společným tématem je vedle smrti také láska, bolest a vykoupení. Po rozchodu s Arriagou kvůli sporům o filmové autorství natočil v Barceloně přímočaré drama Biutiful. Ve své tvorbě, pro niž je typický lyrický naturalismus, se opírá o stálé spolupracovníky, kameramana Rodriga Prieta, skladatele Gustava Santaolallu a střihače Stephena Mirrionea. Produkuje snímky dalších hispánských režisérů a nadále příležitostně natáčí reklamy.

-mim-, Filmový přehled 2011/4

oooo O oooo

Alejandro González Inárritu

Alejandro González Inárritu 1

Alejandro González Inárritu 1

 
Alejandro González Inárritu 2

Alejandro González Inárritu 2

 
 
Vytvořeno 25.10.2012 17:00:38 | přečteno 2859x | kino
load