SOBOTA 5. - 20 hodin - SOKOLOVNA - MODERNÍ DOBA

Moderní doba 3

Komedie / Drama / Romantický / USA, 1936, 87 min
Režie: Charles Chaplin
Scénář:  Charles Chaplin
Hudba:  Charles Chaplin
Hrají:  Charles Chaplin, Paulette Goddard, Henry Bergman, Chester Conklin, Lloyd Ingraham, Louis Natheaux, Gloria DeHaven, Richard Alexander

Moderní doba 16
Moderní doba

Charles Chaplin a jeho souboj se stroji v éře, která není příliš nakloněna lidem. Společenská satira natáčená ještě v konvencích pantomimy němého období. Protest proti nehumánním aspektům technické civilizace a automatizace lidského života. Film je vybudovaný jako mozaika epizod, každá z nich má vlastní výstavbu gagů, geniálně se v ní uplatňuje smysl pro humor ironii i sarkasmus.(oficiální text distributora)

oooo O oooo

Moderní doba

Moderní doba (1936, FP 15/74) je posledním filmem, v němž se Charles Chaplin objevil ve slavném kostýmu Tuláka. Snímek je zčásti satirou na technický pokrok: nejvíc jej charakterizují výjevy z továrny, kde je Tulák Charlie zaměstnán u běžícího pásu. (Není jasné a ani důležité, co vlastně podnik Electro Steel Corp. produkuje. Jeho vzorem nicméně byly automatické výrobní linky firmy Ford.) Většina příběhu se ovšem odehrává v jiných prostředích a představuje spíše Chaplinovo zúčtování s tehdejší americkou ekonomikou, jež se po krachu na newyorské burze v roce 1929 nacházela v krizi. - Geniální umělec se vypořádal s vážným tématem navýsost... Zobrazit více >

Moderní doba (1936, FP 15/74) je posledním filmem, v němž se Charles Chaplin objevil ve slavném kostýmu Tuláka. Snímek je zčásti satirou na technický pokrok: nejvíc jej charakterizují výjevy z továrny, kde je Tulák Charlie zaměstnán u běžícího pásu. (Není jasné a ani důležité, co vlastně podnik Electro Steel Corp. produkuje. Jeho vzorem nicméně byly automatické výrobní linky firmy Ford.) Většina příběhu se ovšem odehrává v jiných prostředích a představuje spíše Chaplinovo zúčtování s tehdejší americkou ekonomikou, jež se po krachu na newyorské burze v roce 1929 nacházela v krizi. - Geniální umělec se vypořádal s vážným tématem navýsost invenčně a hravě. Moderní doba je naplněna řadou vynikajících komediálních scén, jež se zapsaly do diváckého povědomí. Chaplinova filmová postavička sice svým příběhem a „dělnickým původem“ demonstruje levicové teze, nicméně v jejích příhodách lze vyčíst i jiné, niternější autorovy zájmy: Tulák má potíže ve všech svých zaměstnáních s výjimkou restaurace, kde zazáří jako vaudevillový zpěvák (a kde je tedy skutečně „doma“). Hrdinovo tělo, vtažené do soukolí ozubených převodů, zase zřetelně připomíná dráhu filmového pásu v kameře či promítačce... – Zvukový film byl v roce 1936 naprostou samozřejmostí, ale Chaplin správně usoudil, že jeho Tulák nesmí na plátně promluvit. Moderní doba je technicky vzato sice zvuková, avšak z hlediska filmové estetiky patří k němým filmům. A tak píseň v italsko-francouzsky znějící hatmatilce je jediným „slovním“ projevem Tuláka Charlieho. Mluvené slovo zní výhradně přes „filtr“ reprodukčních zařízení (tovární komunikační systém, rádio, fonograf). – Francouzsko-německá firma Tobis později žalovala Chaplina, že ukradl některé nápady z filmu Reného Claira Ať žije svoboda! (1931, A nous la liberté). Chaplin nakonec přistoupil na mírné odškodné; celou věc však chápal jako mstu německých producentů za Diktátora (1940, FP 47/47, 18/77, 3/2003z).

-zk-, Filmový přehled 2005/1

oooo O oooo

Moderní doba Charlieho Chaplina: strojům navzdory

 Washington/Praha – Právě 5. února 1936 měl premiéru jeden z nejslavnějších filmů Charlieho Chaplina Moderní doba. Satirická komedie, která si bere na mušku svět moderní průmyslové výroby a zachycuje i tíživou bídu za světové hospodářské krize 30. let, patří k tomu nejlepšímu, co americký komik kdy natočil. Podobně jako další snímky i tento Chaplin sám napsal a režíroval.

Charlie Chaplin / Moderní doba Moderní doba byla v čase, kdy už světovou kinematografii zcela ovládl mluvený film, zároveň jeho posledním němým snímkem i více než důstojným rozloučením s ikonickým "věčným tulákem" v hlavní roli. Dodnes bývá zařazována do nejrůznějších žebříčků nejlepších filmů všech dob. Snímek slavil ohromný úspěch prakticky hned po svém uvedení. V některých zemích, například v Hitlerově Německu a fašistické Itálii, byl však pro údajnou propagaci komunismu zakázán.

Celý film je vybudovaný jako mozaika příběhů a gagů, v nichž se dělník Charlie dostává do tragikomických střetů se stroji a dalšími nelidskými "výdobytky" industriální civilizace. Chaplin poukazuje na absurdní situaci, kdy člověk slouží stroji namísto toho, aby tomu bylo naopak.

Charlie Chaplin, vlastním jménem Charles Spencer Chaplin (1889-1977) patří k nejslavnějším světovým tvůrcům. Své filmy vytvářel od námětů přes scénář a režii až po hraní v hlavní roli. Svou slávu si vydobyl už v éře němého filmu groteskami. Měl výrazný pantomimický talent, který v mládí uplatnil jak u divadla, tak u cirkusu. V roce 1914 vystvořil snad neslavnější filmovou postavu – komického tuláka Charlieho, která se stala populární po celém světě. V roce 1972 dostal čestného Oscara za celoživotní dílo.

Jiří Voskovec o Charliem Chaplinovi

"Charles Spencer Chaplin je jedním z hrstky géniů našeho století. Jsem pevně přesvědčen, že s perspektivou času se ocitne v jedné řadě s Molierem a Aristofanem - ve stejném patře s G. B. Shawem... a - v oboru technického objevitelství – ne tak daleko od Shakespeara, jak se na první pohled zdá. Jeho pionýrství v oboru filmové dramaturgie a režie dosud nikdo ani nezačal studovat. Kdyby z kteréhokoliv dnešního filmu kdekoliv na světě bylo možno vystřihnout tradice, symboly, výrazové a technické prostředky, jež Chaplin objevil a zavedl, zbyly by z nejskvělejších současných filmů nesmyslné cáry."

oooo O oooo

Moderní doba

Moderní doba 1

Moderní doba 1

 
Moderní doba 2

Moderní doba 2

 
Moderní doba 3

Moderní doba 3

 
Moderní doba 4

Moderní doba 4

 
Moderní doba 5

Moderní doba 5

 
Moderní doba 6

Moderní doba 6

 
Moderní doba 7

Moderní doba 7

 
Moderní doba 8

Moderní doba 8

 
Moderní doba 9

Moderní doba 9

 
Moderní doba 10

Moderní doba 10

 
Moderní doba 11

Moderní doba 11

 
Moderní doba 12

Moderní doba 12

 
Moderní doba 13

Moderní doba 13

 
Moderní doba 14

Moderní doba 14

 
Moderní doba 15

Moderní doba 15

 
Moderní doba 16

Moderní doba 16

 
Moderní doba 17

Moderní doba 17

 
Moderní doba 18

Moderní doba 18

 
Moderní doba 19

Moderní doba 19

 
Moderní doba 20

Moderní doba 20

 
Moderní doba21

Moderní doba21

 
 
Vytvořeno 27.6.2014 20:04:44 | přečteno 2389x | kino
load