SOBOTA 14. - SOKOLOVNA - NA SEVER SEVEROZÁPADNÍ LINKOU

Na sever severozápadní linkou 6

Dobrodružný / Thriller / Romantický / Mysteriózní
USA, 1959, 131 min
Režie:  Alfred Hitchcock
Scénář:  Ernest Lehman
Kamera:  Robert Burks
Hudba:  Bernard Herrmann
Hrají:  Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll, Josephine Hutchinson, Philip Ober, Martin Landau, Adam Williams, Les Tremayne, Lawrence Dobkin, Philip Coolidge, Alfred Hitchcock, Jimmy Cross, Jeremy Slate, Patricia Cutts

Na sever severozápadní linkou 13
Na sever severozápadní linkou

Americká kontrašpionáž si vymyslí neexistujícího agenta. Tajné služby si tohoto agenta ztotožní s reklamním odborníkem Rogerem Thornhillem (Cary Grant), který se tak jako volavka dostane do neproniknutelné hry agentů. Thornhill, pokoušející se celou věc objasnit, jen v poslední chvíli ujde jisté smrti při náletu letadla uprostřed pustiny, jehož iniciátorem byl nepřátelský agent Phillip Vandamm. Pouze krásná Eva (Eva Marie Saintová) mu nakonec podá pomocnou ruku, přestože ho zpočátku oklamala(oficiální text distributora)

www.csfd.cz

oooo O oooo

Stroj času: Na sever severozápadní linkou

Vydáno: 11.11.2010 15:00 v sekci Recenze | Stroj času - Eduard Spáčil

Aktuální Stroj času hraje všemi barvami a představuje jeden z nejstylovějších, nejnapínavějších, nejvtipnějších i nejromantičtějších filmů Alfreda Hitchcocka. Dobrodružná jízda z Madison Avenue až na Mount Rushmore se zastávkou v Chicagu. 

Největší nesmysl, co se o Hitchcockovi říká, je, že točil horory. Ptáci nebo Psycho vás možná vystraší, ale k čistým hororům mají opravdu daleko. A ostatní filmy jsou už úplně jinde. Jestli v jeho bohaté filmografii existuje snímek, který by shrnoval mnohá jeho oblíbená témata, dějové prvky i filmařské postupy, je to rozhodně Na sever severozápadní linkou. Tohle je Hitchcock v kostce, učebnice vrcholné filmařiny i neokoukatelně zábavný film v jednom. Bondovky i akční filmy vůbec by bez něj vypadaly jinak. Následujících deset bodů vám přiblíží jednotlivé ingredience jednoho z nejlepších Mistrových snímků i jeho tvorby obecně:

1. Nepravý muž

Hitchcockova filmografie je lemována příběhy mužů, kteří jsou omylem považováni za někoho jiného a následkem toho se ocitají v ohrožení života. Prchají před policií i padouchy a snaží se prokázat svoji nevinu. Hrdina Na sever severozápadní linkou chce v hotelové restauraci zaúkolovat poslíčka zrovna ve chvíli, kdy je k telefonu volán jistý George Kaplan. Důsledky jsou pro něj málem fatální. Nejdřív je unesen padouchy, kteří si myslí, že on je agent Kaplan, a pokusí se ho zabít. Když se štěstím vyvázne smrti, vydává se pátrat po stále unikajícím Kaplanovi. Po incidentu v budově Organizace spojených národů se stává celostátně hledaným pro vraždu. Oblíbený Hitchův motiv je doveden k dokonalosti v okamžiku, kdy hlavní hrdina falešnou identitu přijímá, aby zachránil ženu svého srdce.

2. Hrdina

Hlavním hrdinou je postarší reklamní exekutivec Roger Thornhill, jehož život spokojeně vyplňovala práce, sekretářka, dvě exmanželky, matka a několik barmanů. Hitch uvažoval původně o svém oblíbenci Jamesi Stewartovi, ale akce střídaná (černo)humornými dialogy se více hodila pro Caryho Granta. Ten podává jeden ze svých zásadních výkonů - má fyzičku, charisma i šarm, navrch parádní timing, cit pro suché hlášky i romantické tokání, prostě kdo by nechtěl být jako on. Na ruku mu samozřejmě jde brilantní scénář Ernesta Lehmana, rafinovaně míchající napětí, akci, humor a romanci. Snímek byl mimochodem už čtvrtým setkáním Hitche a Granta.

3. Chladná blondýnka

Eva Marie Saint je jednou z nejvíce sexy Hitchových hrdinek (a to v takové konkurenci něco znamená). Na rozdíl od těch ostatních je Eve Kendall přímočařejší a jde rovnou na věc. Stejně jako většina postav filmu je i ona někdo jiný, než za koho se vydává. Hrdinův i divákův názor na ni se několikrát převrátí, za všech okolností ovšem zůstává svůdná a krásná.

4. Padouch

Hlavní záporňák Philip Vandamm v podání Jamese Masona je neustále doprovázen svým věrným a žárlivým nohsledem Leonardem (Martin Landau). Vandamm má jako správný hitchcockovský padouch styl a náležité charisma, rád se poslouchá a je našemu hrdinovi rovnocenným protivníkem.

5. Matka

Vztah Rogera a jeho matky je přinejmenším zvláštní. Roger je na ní i v poměrně vysokém věku poněkud závislý, ona z něj má neustále legraci. Naštěstí to není vztah tak podivný jako mezi Normanem a jeho maminkou v Hitchově následujícím filmu. Slovní přestřelky mezi Grantem a Jessie Royce Landis patří k těm nejvtipnějším dialogům v celém snímku.

6. MacGuffin

MacGuffin je Hitchcockův název pro předmět nebo osobu, která pohání děj, motivuje postavy k akci, ovšem sám/sama o sobě není až tolik důležitá. V tomhle případě by se dal kromě sošky s mikrofilmem považovat za MacGuffina i sám George Kaplan.

7. Ikonické scény

Když se řekne Na sever severozápadní linkou, musí se každému vybavit scéna s práškovacím letadlem. Dokonalá ukázka režisérova mistrovství, kdy vypráví a diváka napíná takřka beze slov, čistou silou obrazů. Stejně nezapomenutelné je mimo jiné finále na Mount Rushmore, kde hrdinové prchají přes obličeje amerických prezidentů vytesané do skály. Následný střih do vlaku, který se závěrečným titulkem zajíždí do tunelu, patří mezi Hitchovy nejpůvabnější vtípky.

8. Hudba

Další z legendárních spoluprací Hitche a jeho dvorního skladatele Bernarda Herrmanna. Ústřední nervní motiv z hlavy nevyženete stejně jako smyčce z Psycha. Síla Hitchových filmů je i v tom, že se uměl obklopit těmi nejlepšími ve svém oboru.

9. Titulky

Saul Bass byl také častým Hitchovým spolupracovníkem (dále Vertigo nebo Psycho). I díky němu je film fascinující už od prvních sekund. Až budete znovu obdivovat titulky u Fincherova Úkrytu, uvědomte si, u koho se tvůrci inspirovali.

10. Režisérské cameo

Hitch se objeví hned v úvodu filmu, kdy se marně pokusí nastoupit do autobusu. Vystupuje i v traileru, kde láká diváky na svůj nový film jako agent vlastní cestovky.

P. S.: Je potěšující, že tento znamenitý film je k sehnání i v neméně skvostné Blu-ray podobě. Běžte do toho.

Na sever severozápadní linkou

Na sever severozápadní linkou 1

Na sever severozápadní linkou 1

 
Na sever severozápadní linkou 2

Na sever severozápadní linkou 2

 
Na sever severozápadní linkou 3

Na sever severozápadní linkou 3

 
Na sever severozápadní linkou 4

Na sever severozápadní linkou 4

 
Na sever severozápadní linkou 5

Na sever severozápadní linkou 5

 
Na sever severozápadní linkou 6

Na sever severozápadní linkou 6

 
Na sever severozápadní linkou 7

Na sever severozápadní linkou 7

 
Na sever severozápadní linkou 8

Na sever severozápadní linkou 8

 
Na sever severozápadní linkou 9

Na sever severozápadní linkou 9

 
Na sever severozápadní linkou 10

Na sever severozápadní linkou 10

 
Na sever severozápadní linkou 11

Na sever severozápadní linkou 11

 
Na sever severozápadní linkou 12

Na sever severozápadní linkou 12

 
Na sever severozápadní linkou 13

Na sever severozápadní linkou 13

 
Na sever severozápadní linkou 14

Na sever severozápadní linkou 14

 
Na sever severozápadní linkou 15

Na sever severozápadní linkou 15

 
Na sever severozápadní linkou 16

Na sever severozápadní linkou 16

 
 
Vytvořeno 3.12.2013 21:30:00 | přečteno 2037x | kino
load