Nabídka filmů na SOBOTU 3. PROSINCE 2011 - 20,00 - SOKOLOVNA - TŘI ZLOČINCI VE SKRYTÉ PEVNOSTI

Tři zločinci 3

Kakushi-toride no san-akunin Hidden Fortress, The Akční / Dobrodružný / Komedie Japonsko, 1958, 139 min Režie: Akira Kurosawa Hrají: Minoru Chiaki, Kamatari Fujiwara, Takashi Shimura, Toshirô Mifune, Susumu Fujita, Koji Mitsui

Tři zločinci ve skryté pevnosti

Tři zločinci 2

Režie: Akira Kurosawa

Hrají: Minoru Chiaki, Kamatari Fujiwara, Takashi Shimura, Toshirô Mifune, Susumu Fujita, Koji Mitsui

Mistrovský kousek režiséra Akira Kurosawy. Film, z něhož čerpal G. Lucas při tvorbě Hvězdných válek, nás přivádí do občanské války, kde je poražen rod Akizuki. Hlavní postavy jsou dva rolníci, jež se z války vracejí (s prázdnou) domů - Tahei a Makataši. Jsou to prostí človíčci, jejichž jedinou motivací je zisk, peníze. Hamižnost sama. Tato dvojice čistě náhodou objeví skryté zlato a narazí na poslední výspu rodu Akizuki - skrytou pevnostkde je generál Rokurota Makabe (v podání dvorního Kurosawova herce Mifuneho) a později i mladičká princezna Juki. V tomto složení - a s pomocí zlata - se pokusí obnovit zašlou slávu rodu Akizuki.

Film právem patří ke klenotům světové kinematografie. Zajímavé herecké výkony (byť pro člověka 21. století místy úsměvné) a pěkné skloubení hudby s dějem činí film - i přes jeho délku - a také díky příběhu - zajímavým a poutavýmG. Lucas se právě zde inspiroval vyprávěcím postupem Kurosawy. Skrze bezvýznamné postavy zavede diváky do děje komplikovaného konfliktu a díky nim je seznámí s hlavními aktéry těchto událostí. Netřeba dodávat, že film se mi líbil a mohu jej každému doporučit.

oooo O oooo

 

Tři zločinci ve skryté pevnosti

(Kakušitoride no san akunin)

Česká televize

Tři zločinci 10 

Dobrodružné drama z doby, kdy Japonskem zmítaly feudální války a zachránit holý život nebyla legrace. Japonský film (1958). Hrají: T. Mifune, M. Čiaki, K. Fudžiwara, S. Fudžita, T. Šimura, M. Ueharová a další. Scénář, produkce, režie a střih Akira Kurosawa

V japonském znění s titulkyTahei a Matašiči nejsou žádní válečníci, natož hrdinové. Kdyby byl v kraji klid a páni spolu pořád neválčili, seděli by pěkně doma a obdělávali by tu trochu půdy, kterou by měli. Kdyby jim aspoň z té války něco káplo, ale jsou to prostě smolaři. Přišli o dům i o drahé brnění, jen tak tak, že zachránili holý život a ještě ke všemu jsou na nepřátelském území. Jenže, jak to vypadá, nejsou v takové šlamastyce sami...Samurajské drama se značně komickými prvky Kurosawa opět zasazuje do chaotického období Japonska, v němž spolu bojovala jednotlivá knížectví, zbraně řinčely, standardy vlály, ale také se potulovalo dost těch, kteří s trochou štěstí utekli válečným útrapám, či ztratili své velitele. Tahei a Matašiči nebyli žádnou výjimkou. Pro příběh princezny Juki, která jako poslední živý člen urozené rodiny Akizuki cestuje inkognito, chráněna statečným generálem Rokurótou Makabem, se ti dva stanou nejen kuriózním doprovodem na cestě přes nepřátelské území, ale i svérázným typem klaunů. Jejich zcela "nízký" pohled na ušlechtilé války mocných vrhá na jinak dramatické děje komické světlo.A právě tato dvojice okouzlila o dvacet let později amerického režiséra Georga Lucase, jenž se nechal tímto filmem inspirovat pro své Hvězdné války. Jeho dva roboti C3PO a R2D2 jsou přímí sourozenci Kurosawových Taheiiho a Matašičiho.Se stejným tvůrčím týmem, s nímž spolupracoval na dramatickém Krvavém trůnu, v němž se změnil pouze kameraman, tak natočil Kurosawa další ze svých "samurajských" filmů.Vložený motiv dvou zbabělých rolníků, kteří vidí všechna dramata kolem sebe z pohledu těch malých, bezbranných, však ještě zvýraznil jeho základní postoj k samurajskému příběhu. Totiž, že násilí pro násilí plodí jen zlo a zkázu, zatímco ve smyslu ochrany je hodno cti.Toširó Mifune si po zrádném Wašizuovi v Kurosawově adaptaci Macbetha tentokrát opět zahrál statečného samuraje s dobrým srdcem, jehož si prvně vyzkoušel v Sedmi samurajích a který ho proslaví především ve filmech Ochránce (známý také jako Tělesná stráž) a Sandžúró (dříve uváděný pod názvem Odvážní mužové).

Doma v Japonsku získal film výroční filmovou cenu Modrou stužku za Nejlepší film roku a Šinobu Hašimoto Cenu Kinema Junpo za scénář, na MFF v Berlíně v roce 1959 pak byly filmu uděleny Cena za režii a Cena FIPRESCI.

Tři zločinci ve skryté pevnosti

Tři zločinci 14

Tři zločinci 14

 
Tři zločinci 1

Tři zločinci 1

 
Tři zločinci 5

Tři zločinci 5

 
Tři zločinci 2

Tři zločinci 2

 
Tři zločinci 4

Tři zločinci 4

 
Tři zločinci 6

Tři zločinci 6

 
Tři zločinci 8

Tři zločinci 8

 
Tři zločinci 9

Tři zločinci 9

 
Tři zločinci 7

Tři zločinci 7

 
Tři zločinci 10

Tři zločinci 10

 
Tři zločinci 3

Tři zločinci 3

 
Tři zločinci 11

Tři zločinci 11

 
Tři zločinci 13

Tři zločinci 13

 
Tři zločinci 12

Tři zločinci 12

 
 
Vytvořeno 25.11.2011 20:36:54 | přečteno 2291x | kino
load