ANTHONY QUINN - NEZAPOMENUTELNÁ HVĚZDA FILMU SILNICE

Anthony Quinn 7
Anthony Quinn 6

Anthony Quinn: stálice na hvězdném nebi

»I když jsem vyrůstal ve filmovém prostředí, nikdy mě nenapadlo, že budu hercem. Mohl jsem být spíš hudebníkem nebo architektem a to, že jsem nakonec skončil před kamerou, byla vlastně souhra náhod. Moc štastná a jsem za ni vděčný,« prohlásil už před lety Anthony Quinn, herecká legenda Hollywoodu, v jehož žilách koluje po otci irská a po matce indiánská krev.

Narodil se 21. dubna 1915 v mexické Chihuahue jako Anthony Rudolph Oaxaca Quinn a jeho rodiče bojující na straně mexického národního hrdiny Pancha Villy utekli po porážce revoluce do Kalifornie, kde byl otec zaměstnán jako rekvizitář v Hollywoodu. Stal se však obětí dopravní nehody a nejstaršímu ze synů Anthonymu nezbylo než opustit školu a vydělávat na živobytí. Vystřídal jako chlapec a mladík řadu zaměstnání od pomocného zedníka a čističe bot přes taxíkáře, kamelota a elektrikáře až po profesionálního boxera, ale vždy ztroskotal na tom, že neuměl pořádně anglicky. Nejnadějněji vypadala jeho hudební kariéra, hrál dobře na saxofon, klavír, kytaru a akordeon, ale ani zde nakonec neuspěl.

Lákala ho architektura a začal po večerech studovat Polytechniku v Los Angeles, i tady mu však byla na překážku jeho angličtina. Proto začal navštěvovat herecké kursy, kde se naučil nejen dobře jazyk, ale také hlasovou kulturu. Nakonec herectví zvítězilo nad touhou navrhovat nové domy a Anthony vstoupil na divadelni jeviště. Bylo mu jednadvacet a hned jeho první partnerkou byla slavná Mae Westová. Výkon mladého herce všechny zaujal a ještě ve stejném roce si zahrál ve třech filmech. Šlo o druhoplánované role, ale i v nich Quinn prokázal talent.

Až do konce čtyřicátých let hrál většinou role Mexičanů, indiánů a padouchů ve westernech a dobrodružných filmech, jako byly Velký Bill, Bukanýr, Ostrov ztracených, Sedmá kavalerie, Kalifornie či Krev a písek. Souběžně působil v divadlech na Broadwayi.

Zlom v jeho filmové kariéře přišel v roce 1952, kdy za roli bratra slavného mexického revolucionáře Emilliana Zapaty ve filmu Viva Zapata! získal Oscara. V následujícím roce si zahrál ve Felliniho filmu Silnice, kde vytvořil jedinečnou postavu potulného artisty Zampana. Snímek sice nesbíral ceny, ale měl obrovský úspěch u diváků a udělal z Quinna definitivně hvězdu první velikosti. Přinesl i nový druh rolí - Anthony se stal vyhledávaným představitelem historických osobností, složitých charakterů a nepoddajných vitálních mužů »z lidu« s krásnou duší. Před filmovou kamerou byl Attilou, Kublajchánem, Vincentem van Goghem, zahrál si ve Zvoníkovi od Matky boží, Posledním vlaku z Gun Hillu, Černé orchideji, Dobrodruhovi i Posledním bojovníkovi, ale především se stal Alexisem Zorbou ve snímku režiséra Michalise Kakojannise Řek Zorba z roku 1964, který mu přinesl dalšího Oscara. S touto jedinečnou rolí zůstane Quinn spojen navždy.

S přibývajícím věkem začal vytvářet role patriarchů, ať již legendárních, nebo skutečných. Za všechny si připomeňme alespoň filmy Dědictví Ferramontiů, Ježíš Nazaretský, Řecký magnát, Stradivari či sérii snímků o Herkulovi, kde hraje všemocného Dia. Do této kategorie patří i film A co když je to láska z roku 1994, kde je jeho partnerkou nezapomenutelná Katharine Hepburnová. Jde o skutečný herecký koncert. Quinn je osobnost mnohostranná, vedle filmu se vrací i na prkna znamenající svět, několikrát si zkusil filmovou režii, napsal dvě zajímavé autobiografické knihy, úspěšný je i jako malíř a sochař. Je současně člověkem kontroverzním ve vztahu k ženám. V roce 1937 se oženil s Katherine DeMilleovou, po rozvodu si v roce 1965 vzal italskou kostymérku Jolandu Addoloriovou, ale ani jedné nebyl věrný. Jeho četná milostná dobrodružství jsou soustem pro bulvární tisk a Antony se stará, aby »slídilové«, jak říká novinářům a fotoreportérům, měli o čem psát, ač je z duše nenávidí. Nedávno se stal otcem nemanželského dítěte mnohem mladší ženy, ale zatím všechna milostná dobrodružství neměla dlouhé trvání a vrátil se pokaždé ke své manželce. Má tři »oficiální« děti, Francesca, Valentina a Danielle, kteří se také věnují herectví.

Anthony Quinn je jednou z nejvýraznějších osobností filmového světa a producenti i režiséři nedopřejí již brzy dvaaosmdesátiletému herci chvíli klidu. Zatím vše zvládá včetně svých koníčků a zálib s nadhledem a bez problémů a dokáže přilákat do kin diváky už několikáté generace.

ANTHONY QUINN

(vl. jm. Anthony Rudolph Oaxaca Quinn, nar. 21.4.1915, Chihuahua, Mexiko - zemřel 3. června 2001, Boston, Massachusetts, na selhání dýchacího systému po zápalu plic) byl po rodičích mexicko-indiánsko-irského původu. V útlém dětství se dostal s matkou do USA a vyrůstal v chudé mexické čtvrtí východního Los Angeles. Vystřídal řadu zaměstnání, mj. se dva roky živil jako profesionální boxer, zvažoval i kněžskou dráhu, ale nakonec začal navštěvovat dramatické kurzy a od osmnácti let účinkoval na jevišti. Od poloviny 30. let se uplatnil jako epizodní herec v hollywoodských filmech. Teprve když měl za sebou padesátku roliček indiánů, gangsterů, psanců a různých dobrodruhů, dostal první velkou příležitost, úlohu Eufemia, bratra proslulého mexického revolucionáře v životopisném snímku Viva Zapata!, za niž získal Oscara. Další zlatou sošku dostal za vedlejší postavu malíře Gauguina v jiném biografickém díle Žízeň po životě. V té době už byl uznávaným charakterním hercem. K jeho nejlepším kreacím patří primitivní kočovný artista Zampanó ve Felliniho Silnici, Quasimodo v adaptaci Hugova Zvoníka u Matky Boží, ovdovělý rančer Gino v dramatu Vítr je divoký (nominace na Oscara), eskymácký lovec Inuk v dobrodružném dramatu Nevinní divoši, řecký plukovník Stavros ve válečném filmu Děla z Navarone, stárnoucí boxer Rivera v dramatu podle známé Serlingovy TV hry Rekviem za těžkou váhu nebo beduinský vůdce Auda v Leanově eposu Lawrence z Arábie (nominace na Cenu BAFTA). Jeho nejznámější rolí se stal zemitý venkovan, vychutnávající plnými doušky život, v přepisu Kazantzakisova románu Řek Zorba (Cena Národní filmové rady, nominace na Oscara, na Zlatý glóbus a na Cenu BAFTA), kterou v řadě dalších filmů s menšími obměnami opakoval, např. jako starosta italské vinařské vesničky ve válečné komedii Tajemství Santa Vittorie (nominace na Zlatý glóbus) či řecký přistěhovalec Matsoukas v dramatu Sen králů. Od 70. let jeho filmová kariéra stagnovala a Quinn se vedle herectví věnova) i maliřstvi a sochařství. Hrál hlavní postavu starosty v dramatickém TV seriálu The Man and the City ( 1971-72, Muž a město) a často účinkoval v TV filmech a minisériích (mj. jako Zeus

v sérii filmů o Herkulovi); svou nejlepší TV roli vytvořil v životopisném dramatu Mafián, v němž ztělesnil fiktivní postavu mentora známého gangsterského kmotra Gottiho (nominace na Zlatý gióbus). Už v 50. letech se uplatnil na Broadwayi, kde vystřídal Marlona Branda coby Kowalského v inscenaci Wi1liamsovy Tramvaje do stanice Touha. Jeho dalši významnou broadwayskou rolí byl Jindřich II. v Anouilhově Becketovi (kterého hrál Laurewce 011vier). V roce 1982 se Quinn vrátil na divadelní prkna se svojí nejslavnější postavou v muzikálové verzi Řeka Zorby. Jednou se pokusil o filmovou režii v kostýmním dobrodružném snímku Pirát. Jeho celoživotní dílo bylo vyznamenáno Cenou Cecila B. DeMilla ( 1986), udílenou Sdružením zahraničního tisku v Hollywoodu. Quinn byl třikrát ženatý, s adoptivní dcerou slavného režiséra, herečkou Katherine DeMilleovou (1937-65), s italskou kostymérkou Yolandou Addolariovou (1967-97) a na sklonku života se svou sekretářkou Kathy Benvinovou (1997-2001). Byl známý svými četnými milostnými aférami a kromě deseti legitimních potomků zplodil ještě tři mimomanželské děti. Napsal autobiografické knihy Original Sin (1972, Dědičný hřích) a One Man Tango (1995, Tango jednoho muže).

Filmografie

(herec. není-li uvedeno jinak):

-Mléčná dráha (1936, The Milky Way; r. Leo McCarey),

-Parole (1936, Propuštění na podmínku; r. Louis Friedlander),

-Sworn Enemy (1936, Zapřisáhlý nepřítel; r. Edwin L. Marin),

-Night Waitress (1936, Servírka; r. Lew Landers),

-Veliký Bill ( 1936, The Plainsman; r. Cecil B. DeMille),

-Swing High, Swing Low (1937, Swingování; r. Mitchell Leisen),

-Waikiki Wedding (1937, Svatba na Waikiki; r. Frank Tuttle),

-Poslední vlak od Madridu (1937, The Last Train from Madrid; r. James Hogan),

-Partners in Crime 1937, Partneři ve zločinu; r. Ralph Murphy),

-Daughter of Shanghai ( 1937, Dcera Šanghaje; r. Robert Florey),

-Bukanýr ( 1938, The Buccaneer; r. C.B. DeMille),

-Nebezpečný svědek ( 1938, Dangerous to Know; r. R. Florey),

-Tip-Off Girls (1938, Nastrčené divky; r. Louis King),

-Hunted Men ( 1938, Pronásledovaní muži; r. L. King),

-Bulldog Drummond in Africa ( 1938, Bulldog Drummond v Africe; r. L. Kíng),

-King of Alcatraz ( 1938, Král Alcatrazu; r. R. Florey),

-King of Chinatown ( 1939, Král čínské čtvrti; r. Nick Grinde),

-Union Pacific (1939, Union Pacific; r. C.B. DeMiile),

-Ostrov ztracených ( 1939, Island of Lost Men; r. Kurt Neumann),

-Television Spy ( 1939, Televizní špion; r. Edward Dmytryk),

-Emergency Squad (1939, Záchranný oddíl; r. E. Dmytryk),

-Parole Fixer (1940, Kšeftař s podmínkami; r. R. Florey),

-Road to Singapore ( 1940, Cesta do Singapuru; r. Victor Schertzinger),

-The Ghost Breakers (1940, Krotitelé duchů; r. George Marshall),

-City for Conquest (1940, Město se vzdává; r. Anatole Litvak),

-Texas Rangers Ride Again ( 1940, Texaští jezdci znovu v sedle; r. J. Hogan),

-Knockout ( 1941; r. William Clemens),

-Thieves Fall Out ( 1941, Rozhádaní zloději; r. Ray Enright),

-Blood and Sand ( 1941, Krev a písek; r. Rouben Mamoulian - TV), -Builets for O'Hara (t941, Kulky pro O'Haru; r. William K. Howard),

-The Perfect Snob (1941, Dokonalý snob; r. Ray McCarey),

-Sedmá kavalerie ( 1941, FP 37-38/47),

-Larceny, Inc. ( 1942, Zlodějna, a.s.; r. Lloyd Bacon),

-Road to Morocco (1942, Cesta do Maroka; r. David Butler),

-The Black Swan ( 1942, Černá labuť; r. Henry King),

-The Ox-Bow Incident (1942, Jízda do Ox-Bow; r. William A. Wellman),

-Guadalcanal (1943, PP 8/47),

-Buffalo Bill ( 1944; r. W. Wellman),

-Ladies of Washington ( 1944, Dámy z Washingtonu; r. L. King),

-Roger Touhy, Gangster ( 1944; r. R. Florey),

-Irish Eyes Are Smiling ( 1944, Usměvavé irské oči; r. Gregory Ratoff),

-China Sky ( 1945, Čínské nebe; r. R. Enright),

-Back to Bataan ( 1945, Zpět do Bataan; r. E. Dmytryk - TV),

-Where Do We Go from Here? (1945, Kam půjdeme teď?; r. G. Ratoft),

-California (1946, Kalifornie; r. John Farrow),

-Sinbad the Sailor ( 1946, Námořník Sindibád; r. Richard Wallace),

-The Imperfect Lady ( 1947, Nedokonalá dáma; r. Lewis Allen),

-Black Gold (1947; r. Phil Karlson),

-Tycoon ( 1947, Magnát; r. R. Wallace),

-The Brave Bulls ( 1951, Stateční býci; r. Robert Rossen),

-Mask of the Avenger (1951, Maska mstitele; r. P, Karlson);

-Viva Zapata! ( 1952; r. Elia Kazan - V),

-The Brigand ( 1952, Lupič; r. P. Karlson),

-The World in His Arms (1952, Svět v jeho rukou; r. Raoul Walsh),

-Against All Flags ( 1952, Proti všem; r. George Sherman),

-City Beneath the Sea ( 1953, Město pod mořem; r. Budd Boetticher),

-Seminole (1953; r. B. Boetticher),

-Ride, Vaquero! (I953, Jeď, vaquero!; r. J. Farrow),

-East of Sumatra (1953, Na východ od Sumatry; r. B. Boetticher),

-Blowing Wild ( 1953, Divocí jako vítr; r. Hugo Fregonese),

-Ulisse (1953, Odysseus; r. Mario Camerini),

-Cavalleria rusticana (1953, Sedlák kavalír; r. Carmine Gallone),

-Donne prohibite (1953, Zakázané ženy; r. Giuseppe Amato),

-Attila ( 1953; r. Pietro Francisci),

-Silnice ( 1954, FP 13/62),

-The Long Wait ( 1954, Dlouhé čekání; r. Victor Saville),

-The Magnificent Matador ( 1955, Úžasný matador; r. B. Boetticher),

-The Naked Street ( 1955, Obnažená ulice; r. Maxwell Shane),

-Seven Cities of Gold (1955, Sedm zlatých měst; r. Robert D. Webb),

-Zvoník u Matky Boží (1956, FP 8/75),

-Žízeň po životě (1956, FP 7/62),

-Man from Del Rio (1956; Muž z Del Ria; r. Harry Horner),

The Wild Party (1956, Divoký spolek; r. H. Horner),

The River's Edge ( 1956, Na břehu řeky; r. Allan Dwan),

The Ride Back ( 1957, Cesta zpátky; r: Allen H. Miner),

Wild Is the Wind ( 1957, Vítr je divoký; r. George Cukor),

Hot Spell (1958, Období veder; r. Daniel Mann),

The Buccaneer (1958, Pirát; režie - TV),

The Black Orchid ( 1958, Černá orchidej; r. Martin Ritt),

Warlock ( 1959; r. E. Dmytryk - TV),

Poslední vlak z Gun Hillu ( 1959, FP 43-44/75),

The Savage Innocents ( 1959, Nevinní divoši; r. Nicholas Ray),

Heller in Pink Tights ( 1960, Ďáblice v růžovém trikotu; r. G. Cukor), Portrait ín Black ( 19b0, Portrét v černém; r. Michael Gordon),

Děla z Navarone (1961, FP 9/2000 - V),

Barabbas (1961, Barabáš; r. Richard Fleischer - V),

Requiem for a Heavyweight (19ó2, Rekviem za těžkou váhu; r. Ralph Nelson),

Lawrence z Arábie (1962, FP 3/95 - V),

Behold a Pale Horse (1964, Spatřit plavého koně; r. Fred Zinnemann - TV),

-Der Besuch/The Visit ( 1964, Návštěva staré dámy; r. Bernhard Wicki; + spol. prod.),

Řek Zorba ( 1964, FP 10/69; + spol. prod.),

La fabuleuse aventure de Marco Polo (1964, Podivuhodné dobrodružství Marca Pola; r. Denys de la Patěliiere, Noel Howard),

A High Wind in Jamaica ( 1965, Uragán na Jamajce; r. Alexander Mackendrick - TV),

Lost Command ( 1966, Ztracená hlídka; r. Mark Robson),

The Happening ( 1966; r. Elliot Silverstein),

La vingtcinquiéme heure (1966, Pětadvacátá hodina; r. Henri Verneuil), L'avventuriero ( 1967, Dobrodruh; r. Terence Young - TV),

La bataille de San Sebastian ( 1967, Bitva o San Sebastian; r. H. Vetneuil),

The Shoes of the Fisherman ( 1968, Ve šlépějích Spasitele; r. Michael Attderson),

The Magus ( 1968, Mág; r. Guy Green),

The Secret of Santa Vittoria (1969, Tajemství Santa Vittorie; r. Stanley Kramer),

Sen králů ( 1969, FP 3/75),

Walk in the Spring Rain ( 1969, Procházka v jarním dešti; r. G. Green), R.P.M. (1970; r. S. Kramer),

Poslední bojovník (1970, FP 21/73),

The City (TV-1971, Město; r. Daniel Petrie),

dok. Amtza (1971; r. B. Boetticher; hlas);

Las amigos (1972; r. Paolo Cavara),

Across 110th Stteet ( 1972, Přes 110. ulici; r. Barry Shear; + spol. prod.),

The Don Is Dead (1973, Šéf je mrtvý; r. R Fleischer - TV),

The Marseille Contract (1974, Marseillská smlouva; r. R. Parrish - TV),

Bluff - Storia di truffe e di imbroglioni (1976, Podfuk - Příběh podvodů a podvodníků; r. Sergio Corbucci),

Dědictví Ferramontiů ( 1976, FP 16/78),

Tigers Don't Cry ( 1976, Tygři nepláčou; r. Peter Coliinson), Mohammad, Messenger of God (1976, Mohamed, posel boží; r. Moustapha Akkad),

Ježiš Nazaretský ('TV-1977, FP 5/93 - V),

The Greek Tycoon ( 1978, Řecký magnát; r. J. Lee Thompson - TV), Sanchezovy děti ( 1978, FP~ 11/80),

Caravans ( 1978, Karavany; r. James Fargo),

Štvanci ( 1978, FP 4/81),

Lion of the Desert (1980, Lev pouště; r. M. Akkad),

Salamandr (1981, FP 9/83),

High Risk (1981, Vysoké riziko; r. Stewart Raffill - TV),

Valentina ( 1982, FP 4/86),

Regina Roma ( 1982; r. Jean-Yves Prate),

L'isola del tesoro (TV-1987, Ostrov pokladů; r. Antonio Margheriti), Stradivari (1987; r. Giacomo Battiato - TV),

Onassis: The Richest Man in the World (TV-1988, Onassis nejbohatší muž světa; r. Waris Hussein - TV),

Pasión de hombre ( 1988, Vášeň muže; r. José Antonio de la Loma),

Pomsta (1989, FP 8/91),

The Old Man and the Sea (TV-1989, Stařec a moře; r. Jud Taylor - TV), Ghosts Can't Do It (1990, Duchové to nedokážou; r. John Derek),

Only the Lonely (1991, Sám a sám; r. Chris Columbus - V),

Jungle Fever (1991, Horečka džungle; r. Spike Lee - TV),

Mobsters ( 1991, Gangsteři; r. Michael Karbelnikoff - V),

A Star for Two ( 1991, Hvězda pro dva; r. Jtm Kaufman),

Poslední akční hrdina (FP 8/93),

This Can't Be Love (TV-1994, A co když je to láska; r. Anthony Harvey - TV),

Hercules and the Amazon Women (TV-1994, Herkules a Amazonky; r. Bill L. Norton - V),

Hercules and the Lost Kingdom (TV-1994; Herkules a ztracené království; r. Harley Cokliss - V),

Somebody to Love (1994, Mít někoho rád; r. Alexandre Rockwell), Hercules and the Circle of Fire (TV-1994, Herkules a ohnivý kruh; r. Doug Lefler - TV),

Hercules in the Underworld (TV-1994, Herkules v podsvětí; r. B.L. Norton - V),

Hercules in the Maze of the Minotaur (TV-1994, Herkules v Minotaurově labyrintu; r. Josh Becker, Josh Bender TV),

Procházka v oblacích (FP 9/95),

Seven Servants (1996, Sedm sluhů; r. Daryush Shokof),

Gotti (TV-1996, Mafián; r. Robert Harmon - KTV),

Il sindaco (1996, Poradce; r. Ugo Fabrizio Giordani),

Oriundi (1999; r. Ricardo Bravo; + spol. prod.),

Camino de Santiago (TV-1999; r. Robert Young),

Avenging Angelo (2001, Pomstychtivý Angelo; r. Martyn Burke).

-mim FILMOVÝ PŘEHLED 7/2001

Anthony Quinn

Anthony Quinn 1

Anthony Quinn 1

 
Anthony Quinn 2

Anthony Quinn 2

 
Anthony Quinn 3

Anthony Quinn 3

 
Anthony Quinn 4

Anthony Quinn 4

 
Anthony Quinn 5

Anthony Quinn 5

 
Anthony Quinn 6

Anthony Quinn 6

 
Anthony Quinn 7

Anthony Quinn 7

 
Anthony Quinn 8

Anthony Quinn 8

 
Anthony Quinn 9

Anthony Quinn 9

 
Anthony Quinn 10

Anthony Quinn 10

 
 
Vytvořeno 6.7.2010 12:31:14 | přečteno 7729x | kino
load