4. ČTVRTEK - 21 HODIN - MODRÝ TYGR

Modrý tygr 6

Rodinný / Komedie
Česko / Slovensko / Německo, 2011, 90 min
Režie: Petr Oukropec
Scénář: Petr Oukropec, Tereza Horváthová (podle stejnojmenné knihy Terezy a Juraje Horváthových)
Kamera: Klaus Fuxjäger
Hudba: Jakub Kudláč,
Hrají:Linda Votrubová, Jakub Wunsch, Barbora Hrzánová, Jan Hartl, Lenka Vychodilová, Libuše Havelková, Anna Polívková, Stanislav Pitoňák, Jan Vondráček, Hynek Čermák, Vlastimil Kaňka, Jan Maršál, Mojmír Maděrič, Kryštof Rímský  
VSTUPNÉ: 70 + 1

Modrý tygr 10
Modrý tygr

Co se stane, když se ve městě objeví modrý tygr? Dobrodružný, magický a humorný rodinný film vtáhne děti i jejich rodiče do světa fantazie. Středobodem všeho dění je trochu zapomenutá, ale stále kouzelná botanická zahrada, ukrytá uprostřed hlučícího města. Dva kamarádi Johanka a Matyáš žijí bezstarostně mezi tropickými rostlinami společně s mluvícím papouškem a svými svéráznými rodiči v podání Báry Hrzánové a Jana Hartla. Když se ambiciózní starosta Rýp rozhodne zbourat zahradu, aby na jejím místě mohl postavit úplně novou čtvrť, přímo na křižovatce se objeví tajemný modrý tygr. Ten se s dětmi vydá na magickou cestu záchrany jejich jedinečného světa. (oficiální text distributora)

www.csfd.cz

oooo O oooo

MODRÝ TYGR

Ačkoli se Modrý tygr tváří jako malý projekt pro děti (a bohužel tomu odpovídá i jeho známost mezi diváky), ve skutečnosti jde doslova o superprojekt, protože se na něm podílely téměř výhradně filmařské veličiny. Klíčovou roli sehrál dosavadní producent Petr Oukropec ze společnosti Negativ, jemuž učarovala dětská kniha Terezy a Juraje Horváthových Modrý tygr. Oukropec se proto pod režijním vedením Bohdana Slámy (!) pustil do náročné adaptace, která v mnohém připomíná jiný dětský snímek – Kdopak by se vlka bál Marii Procházkové. Oba snímky spojuje propojení hraných a animovaných částí, svébytná poetika, která v žádném případě není pro každého, a také trochu dětský a naivní pohled na svět.

Tak se spolu s Johankou a Matyášem dostáváme do zapadlé botanické zahrady, která skomírá uprostřed stále modernějšího města. Nový (pěkně slizký) starosta se snaží moderní tvář města ještě posílit a definitivně se chce zbavit všeho starého a nečistého. Samozřejmě včetně zahrady. Po městě se ale jako přízrak začne potulovat modrý tygr, kterého mnozí považují za zázrak. Když se tygr schová před světem v zahradě, ta najednou ožije exotickými rostlinami a ptactvem, což přiláká i spoustu návštěvníků. Tygr tak nabourává starostovy plány, což se jemu ani trochu nelíbí.

Modrý tygr vrací na plátna silné dětské hrdiny, které české filmy druhé poloviny minulého století nabízely celkem často. Zároveň malým divákům předkládá hezkou formou zajímavou polemiku se současnými tendencemi a zaslepenou honbou po všem novém a moderním. Nebojí se ostře jít proti všem rychlokvašným puristům všeho a všech, jejichž fráze se sice hezky poslouchají, ale skrývá se za nimi spousta zla. Snímek se tak přelévá až do pohádkového boje dobra se zlem, v němž jsou role, jako ve správném filmu pro mladší diváky, rozdány zcela jasně od samého začátku.

Jistě, ideologické zatíženosti zde je vskutku hodně a mnoho z narážek děti vůbec nepochopí, ale přesto působí podobný snímek pro malé děti v současné české kinematografii jako zázrak. Snad jen byla chyba ve výběru věku hlavních hrdinů – Modrý tygr cílí spíše na děti předškolní či na prvňáčky a druháky, ale hrdinové jsou minimálně v páté třídě. Maria Procházková se tohoto problému vystříhala, proto je její Kdopak by se vlka bál stále neochvějně nejlepším dětským filmem české provenience posledních let. Ale sympatický Modrý tygr vlkovi celkem slušně šlape na paty.

Filmweb.cz (Stanislav Šulc)

oooo O oooo

TRAILER

https://www.youtube.com/watch?v=KeGjp1GB53U

Modrý tygr

Modrý tygr 11

Modrý tygr 11

 
Modrý tygr 8

Modrý tygr 8

 
Modrý tygr 1

Modrý tygr 1

 
Modrý tygr 2

Modrý tygr 2

 
Modrý tygr 3

Modrý tygr 3

 
Modrý tygr 4

Modrý tygr 4

 
Modrý tygr 7

Modrý tygr 7

 
Modrý tygr 5

Modrý tygr 5

 
Modrý tygr 6

Modrý tygr 6

 
Modrý tygr 9

Modrý tygr 9

 
Modrý tygr 10

Modrý tygr 10

 
 
Vytvořeno 3.6.2013 10:36:11 - aktualizováno 3.6.2013 11:30:17 | přečteno 2145x | kino
load